Säynätsalon partiotoiminta mahdollisesti tauolle syksystä alkaen 

Kuva: Eeva Helle

Säynätsalon Päijännepartio ry:n kevätkokous pidettiin 21.4. Kevätkokouksessa käsiteltiin sääntömääräiset asiat. Toimintakertomus, tilinpäätös ja tase hyväksyttiin vuodelta 2021 ja vastuuvapaus myönnettiin vuoden 2021 hallitukselle ja muille tilivelvollisille. 

Yhdistyksen tulevaisuudesta käytiin erillinen pitkä keskustelu. Lippukuntaan ei ole saatu mukaan riittävästi aikuisia takaamaan toiminnan jatkumista. Lisäksi nykyiset lippukunnanjohtaja ja sudenpenturyhmän johtaja siirtyvät muihin tehtäviin partioharrastuksen ulkopuolella ja ovat näin estyneitä jatkamaan partiotoiminnassa lippukunnassa. Näin ollen kevätkokous totesi, ettei lippukunta voi jatkaa toimintaansa tulevana syksynä, vaan yhdistys Säynätsalon Päijännepartio ry asetetaan tauolle. 

Nykyinen hallitus kokoontuu elokuussa valmistelemaan syyskuulle suunnitellun syyskokouksen. Syyskokous tulee päättämään yhdistyksen jatkon. Syyskokous on kaikille avoin mahdollisuus vaikuttaa partiotoiminnan jatkumiseen saarilla.